Instytut Psychologii Neurofizjologicznej INPP Polska

Kłopoty z odruchem Moro

Częściowo o kłopotach z odruchem Moro pisałam już wcześniej:
http://inpp.pl/moje_dziecko_ma_odruch_moro_co_to_znaczy_i_co_moge_z_tym_zrobic-214.html
 
Głównie o tym, jak wpływa na emocjonalne funkcjonowanie dziecka i że trudno jest sobie z nim radzić, jeśli jest niewyhamowany u dziecka, które ze względu na wiek nie jest w stanie podjąć jeszcze terapii stymulacji i hamowania odruchów INPP. Dwa ostatnie akapity pochodzą z poprzedniego artykułu i odnoszą się właśnie do tego zagadnienia.
 
Jednak to nie jest jedyny problem w terapii, z którym mierzymy się, jeśli dzieci (lub dorośli) mają niewyhamowany odruch Moro.

Wszystkie odruchy pierwotne tworzą system wzajemnych zależności. Pojawiają się i są wyhamowywane w określonym wieku, ale zwykle nie samodzielnie, tylko w interakcji z innymi odruchami. Odruch Moro wchodzi w silne (i bezpośrednie) interakcje z odruchem dłoniowym i asymetrycznym tonicznym odruchem szyjnym (ATOS). Zaburzenia hamowania lub nieprawidłowa ingerencja w jeden z odruchów mogą zaburzyć hamowanie pozostałych. Dlatego w terapii INPP tak ważne jest indywidualne prowadzenie terapii na podstawie wynikow prób rozwojowych, które uzyskuje dziecko (aktualizowanych co około 8 tygodni). Zbyt wczesne hamowanie odruchu, który powinien być hamowany później, często prowadzi do blokady hamowania innych odruchów. Niestety odruch Moro jest na to szczególnie wrażliwy.
 
Na terapię INPP często trafiają dzieci, u których podczas spontanicznego rozwoju lub w wyniku prowadzenia terapii oddziałującej na nieprawidłowy odruch doszło do blokady hamowania odruchu Moro. W takich przypadkach terapia się wydłuża i wymaga dodatkowych działań, aby w pierwszej kolejności odblokować to, co zostało niepotrzebnie zablokowane. Na szczęście zwykle udaje się odwrócić to, co zostało „zepsute”. Terapia odruchów powinna być prowadzona w schemacie rozwojowym (od najwcześniejszych do późniejszych) oraz małymi krokami (oddziaływanie na pojedyncze odruchy, a nie na kilka jednocześnie). Dlatego należy być ostrożnym, jeśli Państwa dziecko dostało zalecenia pracy z kilkoma odruchami w jednym czasie lub jeśli dostało ćwiczenia hamujące jakiś odruch, a inne odruchy nie zostały zbadane i wykluczone (dotyczy to szczególnie hamowania ATOS w czasie, kiedy nadal jest aktywny odruch Moro).
 
Terapia stymulacji i hamowania odruchów INPP zawsze rozpoczyna się od pracy nad niewyhamowanym odruchem Moro. Standardowo zaczynamy pracę z dziećmi w wieku 7 lat. Niekiedy decydujemy się zacząć wcześniej (nawet z dziećmi w wieku 5 lat), jednak nie jest to standardowe postępowanie, gdyż ćwiczenia INPP są stosunkowo trudne, a wymagają regularności, dokładności i wolnego tempa wykonywanego ruchu. Zdarza się, że podejmujemy próby wcześniej, bo niewyhamowany odruch Moro znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie dziecka w środowisku domowym, a jeszcze bardziej w przedszkolu.
 
Burza mózgów wśród praktykujących licencjonowanych terapeutów INPP pozwoliła nam stworzyć listę zaleceń (zapewne niepełną), z których mogą skorzystać rodzice młodszych dzieci z podejrzeniem niewyhamowanego odruchu Moro, dla których procedury INPP są jeszcze za trudne:
 
  • Dokładna diagnostyka neurologiczna.
  • Zadbanie o spokojną atmosferę w domu.
  • Prawidłowe reagowanie na pojawienie się odruchu Moro u dziecka: przytulanie, ciepłe i uspokajające słowa, dawanie poczucia zrozumienia (nie tłumaczenie dziecku, że “przecież nie ma się czego bać”).
  • Unikanie przeciążenia sensorycznego i emocjonalnego dziecka.
  • Zadbanie o regulację emocji dziecka poprzez nauczenie się jej przez rodziców (tylko wyregulowany rodzic może wspomóc regulację dziecka). Pomocni mogą być terapeuci traumy.
  • Wizyta u osteopaty pediatrycznego, który ma szerokie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz jest wyszkolony w pracy z odruchami.
  • Ocena wrażliwości sensorycznej dziecka i zmniejszanie nadwrażliwości przez odpowiednio dobraną terapię sensoryczną (wyłącznie w oparciu o bodźce tolerowane przez dziecko), np. integracja sensoryczna, ocena foniatryczna lub trening słuchu, terapia taktylna.
  • Kiedy tylko fizyczne możliwości dziecka będą wystarczające do wykonywania ćwiczeń w domu rozpoczęcie terapii stymulacji i hamowania odruchów INPP. Lista uprawnionych terapeutów: http://inpp.pl/licencjonowani_terapeuci_inpp_dzieci_i_mlodziezy-179.html
 
Jeśli jesteś terapeutą, który chce nauczyć się bezpiecznej pracy z odruchami, to zapraszamy na roczne szkolenie INPP dla terapeutów 2023/2024:
http://inpp.pl/roczne_szkolenie_inpp_dla_terapeutow_20232024-218.html

Maria Matuszkiewicz


Zobacz pozostałe wpisy