Instytut Psychologii Neurofizjologicznej INPP Polska

​Czy terapia stymulacji i hamowania odruchów INPP działa?

Do centrali INPP często dzwonią rodzice z całej Polski z pytaniami:
 
  • Czy terapia INPP działa?
  • Czy terapia INPP jest dla mojego dziecka?
  • Czy moje dziecko nie jest za małe albo za duże na terapię INPP?
  • Kiedy mogę spodziewać się poprawy?
  • Czy moje dziecko jest dobrze prowadzone przez terapeutę? 

Chętnie na te i wiele innych pytań odpowiadamy. Chętnie dzielimy się informacjami o terapii i wspieramy w postanowieniach dotyczących ćwiczeń. Ale dzisiejszy telefon nas zasmucił… Dlaczego? O tym później. Teraz o terapii INPP.
 
Program stymulacji i hamowania odruchów INPP opracowany został do codziennego ćwiczenia w domu przez okres od 12 do 18 miesięcy. Pacjenci diagnozowani są neuromotorycznie i na podstawie wyników dostają ćwiczenia do codziennego wykonywania w domu przez minimum 8 tygodni. Początkowo wykonują zwykle tylko jedno ćwiczenie, później najczęściej dwa. Taka sesja nie zajmuje dłużej niż 10 minut dziennie, ale ważne jest, żeby ćwiczyć codziennie. Ćwiczenia nie są łatwe, więc idealny pacjent jest w wieku 7+. Bywa, że zaczynamy wcześniej, ale musimy mieć pewność, że zyski przewyższają straty. Ćwiczenia wymagają precyzji, wolnego tempa, regularności i odpowiednio długiej stymulacji. Unikamy łączenia metod, żeby nie przestymulować dziecka.
 
W INPP uznajemy, że MNIEJ znaczy WIĘCEJ. Nadmiar terapii może być szkodliwy. Układ nerwowy potrzebuje zrównoważonej stymulacji.
 
Podczas każdej rediagnozy terapeuta wykonuje część testów z pierwszej diagnozy i na tej podstawie ocenia postępy dziecka i efektywność dobranych ćwiczeń. Tylko na tej podstawie jesteśmy w stanie ustalić, jak dalej powinna przebiegać terapia. Niestety nie da się tego przewidzieć z góry. Dobór ćwiczeń i długość ich wykonywania jest dopasowany do zmian neuromotorycznych u dziecka.
 
Terapia oparta na stymulacji i hamowaniu odruchów jest terapią najbardziej bazowych umiejętności motorycznych dziecka, które przekładają się na dojrzewanie całego układu nerwowego i odzwierciedlają jego przebieg. Nierozważne łączenie metod blokuje dojrzewanie umiejętności podstawowych przez blokowanie ich wyższymi umiejętnościami. Niekiedy łączymy terapię odruchów z terapią słuchu, jednak wyłącznie w momencie, w którym mamy pewność, że u pacjenta są już wyhamowane odruchy, które wchodzą w konflikt ze stymulacją słuchu.
 
Nasi licencjonowani terapeuci przez rok poznają metody rozpoznawania i integrowania odruchów. Dodatkowo przechodzą około 20 godzin praktyk, zanim uzyskają końcowy certyfikat. Później podpisują umowy z INPP Polska, w których zobowiązują się do przestrzegania zasad terapii i kodeksu etycznego INPP oraz do udziału w spotkaniach superwizyjnych służących doszkalaniu i konsultowaniu przypadków. Funkcjonując we wspólnocie terapeuci mogą wspierać się wiedzą i doświadczeniem bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.
 
Niestety w Polsce funkcjonują terapeuci, którzy twierdzą, że prowadzą terapię INPP, choć nie są licencjonowanymi terapeutami. Niestety nie możemy za to brać odpowiedzialności. Niestety nie jesteśmy w stanie wspomagać ich w sytuacji, kiedy praca z konkretnym pacjentem nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić, że pracują zgodnie z naszymi zasadami.
 
I taka sytuacja zdarzyła się właśnie teraz. Zadzwoniła mama dziecka w wieku za wczesnym na terapię INPP i powiedziała, że jej dziecko ćwiczy od 9 miesięcy, płacze przy ćwiczeniach, a efektów nie widać. Dopytana o ćwiczenia powiedziała, że robi cztery. Dopytana o techniki ćwiczeń opisała niektóre z innych programów. Dopytana o wyniki diagnoz powiedziała, że dziecka nie ma testów na kolejnych wizytach, a ćwiczenia dobierane są na podstawie tego, jak dziecko potrafi wykonywać wcześniejsze. Dopytana o terapeutę podała nazwisko. Niestety nie jest to licencjonowany terapeuta INPP. Mama chciałaby wiedzieć, kiedy wreszcie zobaczy efekty…
 
Czy w takim razie to dziecko miało terapię INPP? Niestety nie. Dziewięć miesięcy wysiłku związanego z ćwiczeniami i kosztów wizyt u terapeuty, a jedyne, co możemy stwierdzić, to liczne błędy, które powodują, że te oddziaływania nie były terapią INPP, choć wykorzystywały niektóre ćwiczenia z programu. W takiej sytuacji możemy jedynie przekierować dziecko do wykwalifikowanego specjalisty.
 
Zachęcamy Państwa do upewniania się, czy wybrany przez Państwa terapeuta rzeczywiście jest licencjonowanym terapeutą INPP. Kontakty do nich znajdziecie na naszej stronie. Chętnie podzielimy się nimi również, jeśli skontaktujecie się Państwo z nami bezpośrednio.
 
Warto wiedzieć:
  • Indywidualna terapia INPP wymaga spotkań i testów mniej więcej co dwa miesiące.
  • Indywidualna terapia INPP prowadzona jest od najwcześniejszych do najpóźniejszych rozwojowo odruchów.
  • Indywidualna terapia INPP nie powinna być łączona z innymi metodami (konkretne decyzje podejmuje terapeuta prowadzący).
  • Rodzic ma pełne prawo, żeby dowiedzieć się, jakie są wyniki dziecka i czy wykonywane w domu ćwiczenia przynoszą efekty.
  • Pacjent wykonuje ćwiczenia codziennie w domu przez okres od 12 do 18 miesięcy.
  • Ćwiczenia wymagają nadzoru osoby dorosłej, bo są trudne i wymagają staranności.
  • Terapia INPP działa.
  • Terapia udająca INPP...


Zobacz pozostałe wpisy